Warning: Declaration of gtrans::widget($args) should be compatible with WP_Widget::widget($args, $instance) in /DISK2/WWW/mujbiz.eu/www/wp-content/plugins/gtrans/gtrans.php on line 0 Termowizja pomocą w utrzymaniu ruchu - MujBiz.eu

«

»

Bře 28

Print this Příspěvek

Termowizja pomocą w utrzymaniu ruchu

Termowizja znalazła rozległe zastosowanie w przemyśle. Przez inżynierów jest postrzegana jako technologia służąca do przewidywania możliwych awarii urządzeń przed ich rzeczywistym wystąpieniem lub do ich zlokalizowania w stadium początkowym.

Obraz termowizyjny to w praktyce mapa rozkładu temperatury na powierzchni badanego urządzenia. Kamera termowizyjna pozwala na zobrazowanie nawet drobnych różnic temperatury badanego elementu w postaci kolorów, umożliwiając tym samym ich rozpoznanie ze znaczną precyzją.

Pod koniec lat 90-tych specjaliści rozpoczęli opracowywać i wykorzystywać w utrzymaniu ruchu programy do przewidywania przypuszczalnych awarii urządzeń, bazując na analizie obrazów termograficznych. Możliwe było to dzięki regularnym analizom obrazów termicznych wytypowanych urządzeń, takich jak przekładnie, silniki, transformatory jak również inne elementy przetwarzające energię. Już początkowe objawy prawdopodobnej awarii, a więc zniszczenia łożyska, uszkodzenia warstwy izolacji lub korozji styków są powodem powstawania niestandardowych źródeł ciepła lub chłodu, które z czasem ulegają powiększeniu.

Odpowiednio wczesne zauważenie tego typu anomalii w ten sposób zapobieżenie poważniejszemu uszkodzeniu.

Termowizja jest więc używana do kontroli prawidłowości realizacji procesów produkcyjnych oraz jako technologia wspierająca optymalizację kierowania procesami przemysłowymi. Tym samym obszar zastosowań termografii przemysłowej nie ogranicza się już wyłącznie do usług serwisowych i utrzymania ruchu. Obrazy termograficzne są zatem wykorzystywane do bieżącej kontroli i monitoringu odpowiedniego przebiegu procesów produkcyjnych. Posiadając szczegółową wiedzę o tym, jak zmieniają się w czasie i przestrzeni krytyczne parametry temperaturowe w procesie produkcji, można stosować automatyczny dobór nastaw i parametrów pracy instalacji przemysłowych w celu poprawy jakości produkcji i wzrostu jej wydajności.

Permanent link to this article: https://mujbiz.eu/2015/03/28/termowizja-pomoca-w-utrzymaniu-ruchu-8/

Napsat komentář