Warning: Declaration of gtrans::widget($args) should be compatible with WP_Widget::widget($args, $instance) in /DISK2/WWW/mujbiz.eu/www/wp-content/plugins/gtrans/gtrans.php on line 0 Pippi - MujBiz.eu

«

»

Bře 30

Print this Příspěvek

Pippi

Pippi Langstrumpf jest tytułową bohaterką książki pisarki Astrid Lindgren. Książka opowiada o przygodach dziewięcioletniej dziewczynki, która radzi sobie sobie bez pomocy osób dorosłych.  Bohaterka mieszka w małym miasteczku w Willi Śmiesznotce jedynie z małpką Panem Nilssonem i koniem. Jej mama nie żyje, a tata zaginął na morzu. Mimo to Pippi, najsilniejsza dziewczynka na świecie z torbą wypełnioną złotymi monetami, doskonalebardzo dobrze sobie radzi bez pomocy, ignorując, bądź odrzucając wszelkie próby ingerencji w jej życie – czy to umieszczenie jej w domu dziecka, czy też zmuszenie do chodzenia do szkoły.

Zachowanie pippi i wypowiedzi często obnażają hipokryzje osób dorosłych, którzy dbają bardziej o zewnętrzne pozory niż jakiekolwiek wyższe wartości. Pippi natomiast, pomimo ciągle popełnianych niezręczności i skłonności do opowiadania niestworzonych bajek, zawsze kieruje się dobrem innych osób, śpiesząc na ratunek poszkodowanym i słabszym. Ma niesamowite, zwariowane pomysły. Pippi ma dziewięć lat, marchewkowo-rude włosy, splecione w dwa odstające warkoczyki, a na twarzy mnóstwo piegów. Nosi przykrótką, połataną sukienkę, spadające pończochy i za duże czarne buty. Zawsze swym urokiem osobistym oczarowuje inne osoby.

Pippi patrzy na świat okrągłymi oczyma, interpretując go na swój infantylny sposób nie dopuszcza do siebie wogóle myśli, że mogłaby wejść z nim w interakcję inną jak tylko na zasadzie interwencji na końcu uciekając do swojego zamkniętego sterylnego nibyświata.

Czy Pippi jest samotna? Ależ oczywiście tęskni za swym ojcem, który gdzieś na morzach południowych wędruje po swojej ,Nibylandii“, tęskni do swojej matki rozmawiając czasem z nią, ale tak w rzeczywistości istotą bycia ,Pippi“ jest jej pełna niezależność, to najważniejsze dla jej postępowania – spełnianie swoich zachcianek, realizacja swoich szaleństw i opieka nad posiadanymi zwierzętami. Śpi z głową pod kołdrą i z butami na poduszce. Tłucze naczynia zamiast je pozmywać i nie zna tabliczki mnożenia.

Bohaterka jest w trakcie ciągłej zabawy w życie bez zobowiązań i bez związków. Potrafi się bronić, ponieważ jest najsilniejsza na ziemi, nie ma problemów finansowych gdyż korzystając z zasobów pozostawionego przez ojca skarbu realizuje swoje kaprysy.

Nie przywiązuje się do żadnej sytuacji ani też nie bierze na siebie żadnych trudów życia, nie przejmuje się wiedzą ani też popełnianymi przez siebie gafami, żyjąc w swoim własnym świecie nie przyjmuje do wiadomości świata zewnętrznego, karząc tylko tych, którzy próbują w niego ingerować. Dzielna Pippi niczego się nie boi i zawsze daje sobie radę.

Permanent link to this article: https://mujbiz.eu/2015/03/30/pippi-74/

Napsat komentář