Warning: Declaration of gtrans::widget($args) should be compatible with WP_Widget::widget($args, $instance) in /DISK2/WWW/mujbiz.eu/www/wp-content/plugins/gtrans/gtrans.php on line 0 Termowizja a wentylacja w budynkach - MujBiz.eu

«

»

Bře 30

Print this Příspěvek

Termowizja a wentylacja w budynkach

Przeważająca ilość budynków mieszkalnych w Polsce jest wentylowana w sposób grawitacyjny. Podstawową funkcję pełnią kanały wentylacyjne usuwające zużyte powietrze. Kanały te winny być usytuowane w toaletach, łazienkach, kuchniach i pomieszczeniach bezokiennych np. schowkach czy garderobach. Powinny się też znaleźć w pokojach górnej kondygnacji w mieszkaniach dwupoziomowych oraz w tych pomieszczeniach, które dzieli więcej niż dwoje drzwi od łazienki, toalety lub kuchni.

Ten naturalny system wentylacyjny nie zawsze jest efektywny, gdyż wraz ze zmianą warunków wewnętrznych i zewnętrznych zmienia się skuteczność funkcjonowania systemu wentylacyjnego. Istotnym czynnikiem jest także architektura domu, w tym rozmieszczenie i budowa kanałów wywiewnych. Ważną rolę odgrywają rozmiary kanałów, sposób ich wykonania, drożność i prawidłowość wyprowadzenia zakończenia ponad dach.

Źle funkcjonujący system wentylacyjny jest powodem wielu problemów. Dla konstrukcji budynku bardzo szkodliwa jest kondensacja pary wodnej powodująca wilgotnienie ścian i izolacji termicznych. Źródłem pary wodnej są procesy oddychania ludzi i parowania roślin. Dochodzą do tego krótkie okresy intensywnego wytwarzania pary podczas przygotowywania posiłków, suszenia i prasowania oraz higieny osobistej jak np. kąpiel czy prysznic.

Nieprawidłowo funkcjonujący system wentylacyjny w dłuższym czasie powoduje zwiększenie zapotrzebowania na ciepło na skutek wzrostu wartości współczynnika przenikania ciepła przegrody wywołanego jej zawilgoceniem. Możliwe jest również zwiększenie się koncentracji radonu, promieniotwórczego gazu przenikającego z gruntu do wnętrza budynku, bądź też wydzielającego się z materiałów budowlanych.

Termografia pozwala ocenić prawidłowość funkcjonowania systemu wentylacji i podjąć w porę stosowne kroki lub wystąpić ze stosownym roszczeniem do wykonawcy lub dewelopera. Aby uzyskać więcej informacji na ten temat lub zamówić usługę termowizyjną należy wejść na stronę www.termocert.com.pl lub zadzwonić pod nr 660 453 315.

Permanent link to this article: https://mujbiz.eu/2015/03/30/termowizja-wentylacja-w-budynkach-7/

Napsat komentář