Warning: Declaration of gtrans::widget($args) should be compatible with WP_Widget::widget($args, $instance) in /DISK2/WWW/mujbiz.eu/www/wp-content/plugins/gtrans/gtrans.php on line 0 Termowizja pomocą dla działów utrzymaniu ruchu - MujBiz.eu

«

»

Dub 03

Print this Příspěvek

Termowizja pomocą dla działów utrzymaniu ruchu

Termowizja znalazła szerokie zastosowanie w przemyśle. Przez inżynierów jest postrzegana jako technologia służąca do przewidywania możliwych awarii urządzeń przed ich faktycznym wystąpieniem lub do ich wykrycia w stadium początkowym.

Obraz termograficzny to w praktyce mapa rozkładu temperatury na powierzchni kontrolowanego urządzenia. Kamera termowizyjna pozwala na zobrazowanie nawet drobnych różnic temperatury kontrolowanego urządzenia w postaci kolorów, umożliwiając w ten sposób ich rozpoznanie ze znaczną dokładnością.

Pod koniec lat 90-tych inżynierowie rozpoczęli projektować i wykorzystywać w utrzymaniu ruchu programy do przewidywania prawdopodobnych awarii urządzeń, bazując na analizie obrazów termowizyjnych. Było to możliwe dzięki regularnym analizom obrazów termicznych wybranych urządzeń, takich jak przekładnie, silniki, transformatory jak również inne elementy przetwarzające energię. Już pierwsze objawy możliwej awarii, a więc zatarcia łożyska, uszkodzenia warstwy izolacji lub korozji złącz są powodem powstawania nietypowych źródeł ciepła lub chłodu, które stopniowo ulegają powiększeniu.

Odpowiednio wczesne dostrzeżenie tego typu anomalii umożliwia eliminację zapobieżenie .

Termowizja służy więc do kontroli prawidłowości realizacji procesów produkcyjnych a także jako technologia wspierająca optymalizację kierowania procesami przemysłowymi. Tym samym obszar zastosowań termografii przemysłowej nie ogranicza się już wyłącznie do usług serwisowych i utrzymania ruchu. Obrazy termiczne są więc używane do bieżącej kontroli i nadzorowania odpowiedniego przebiegu procesów produkcyjnych. Posiadając szczegółową wiedzę o tym, jakim zmianom ulegają w czasie i przestrzeni krytyczne wartości temperatur w procesie produkcji, można korzystać z automatycznego doboru nastaw i parametrów pracy instalacji przemysłowych dla poprawy jakości produkcji i zwiększenia jej wydajności.

Permanent link to this article: https://mujbiz.eu/2015/04/03/termowizja-pomoca-dla-dzialow-utrzymaniu-ruchu-14/

Napsat komentář