Warning: Declaration of gtrans::widget($args) should be compatible with WP_Widget::widget($args, $instance) in /DISK2/WWW/mujbiz.eu/www/wp-content/plugins/gtrans/gtrans.php on line 0 Ústavní soud dal zapravdu Mladé frontě, policie ve sporu s vydavatelstvím jednala neoprávněně - MujBiz.eu

«

»

Dub 17

Print this Příspěvek

Ústavní soud dal zapravdu Mladé frontě, policie ve sporu s vydavatelstvím jednala neoprávněně

Advokátní kancelář Brož & Sokol & Novák uspěla se stížností u Ústavního soudu

Brněnský Ústavní soud vyhověl 3. dubna stížnosti, kterou podalo vydavatelství Mladá fronta, a.s. na postup Policie ČR, která vydavatelství upřela právo na spravedlivý proces a to tak, že požadovala pokutu 50 000 Kč za neuposlechnutí výzvy.

Spor začal výzvou Policie ČR v reakci na publikaci článku „Policie viní Sisáka ze zvýhodnění věřitele i ovlivňování soudu“ z 15. ledna 2016, požadavkem na uhrazení pokuty za neuposlechnutí výzvy ke stažení daného článku. Policie ČR současně vyžadovala sdělení informací, které osoby jsou zodpovědné za obsah portálu euro.e15.cz a dále kdo ho tvoří, spravuje, aktualizuje. „Vydavatelství bylo vyzváno k poskytnutí kontaktních údajů na tyto osoby, což vydavatelství odmítlo, stejně jako odmítlo stáhnout inkriminovaný článek. Policie pak za toto odmítnutí uložila vydavatelství pokutu ve výši 50 000 Kč,“ vysvětlil případ Mgr. Filip Kábrt z advokátní kanceláře Sokol & Brož & Novák.

Mladá fronta se proti tomuto postupu ohradila soudní cestou, protože jí, dle jejího názoru, bylo upřeno právo na spravedlivý proces a zároveň namítlo, že mu výzva byla vydána na základě neexistující povinnosti. Spor nejprve posuzoval Vrchní soud, který policejní postup označil za oprávněný. Dále bylo celé řízení postoupeno Ústavnímu soudu, který se postavil na stranu vydavatelství.

„Jsme rádi, že Ústavní soud dal za pravdu našemu klientovi a uznal, že byla stížnost důvodná. Policie se snažila využít ustanovení zákona, který na tuto situaci nedopadá,“ okomentoval případ advokát JUDr. Václav Chum z advokátní kanceláře Sokol & Brož & Novák, která vydavatelství zastupovala.

Podle JUDr. Václava Chuma Policie ČR pochybila už tím, že výzvu vůbec zaslala. Zákon totiž zákaz zveřejňování takových informací třetími osobami vůbec neupravuje. „Problém tedy nebyl jen ve výzvě samotné, ale i v jejím nedostatečném odůvodnění. Proto pro nás bylo důležité, aby soudy uznaly, že se v obou ohledech výzva ocitla v rozporu s trestním řádem, a proto se nemohla stát ani důvodem pro uložení pokuty,“ uvedl JUDr. Tomáš Sokol z kanceláře Brož & Sokol & Novák.

Permanent link to this article: https://mujbiz.eu/2018/04/17/ustavni-soud-dal-zapravdu-mlade-fronte-policie-ve-sporu-s-vydavatelstvim-jednala-neopravnene/

Napsat komentář